Răspuns :
Răspuns:
3kg cirese=3x6lei=18lei
4kg visine = 54-18
4kg visine=36
1kg visine=36÷4=9lei
sper ca te am ajutat
Răspuns:
a=cirese
b=visine
3a+4b=103
a=6lei
3×6+4×b=103
18+4b=103
4b=103-18
4b=85
b=21,25
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!