👤

Câte g de P se găsesc în 196 g H3PO4?


a)Calculăm masa moleculară


..............................................................


.................................................................


.................................................................


.................................................................


b)Observăm că:


................................................................


..............................................................


c)Aplicăm regula de trei simplă:


.................................................................


...................................................................

cat mai urgent, am evaluarea!!!!!!
ATV dau carona la sel mai crasavcik care o sa raspunda


Răspuns :

Răspuns:

MH3PO4 =3×AH+AP+4×AO=3×1+31+16×4=98

98gH3PO4.......31gP

196gH3PO4......xgP

x=196×31/98=calculează

Explicație:

am calculat masa moleculara H3PO4

Am văzut că 1mol conține 31gP, atunci am făcut raportul. succes.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari