👤

1. Scrieti ecuatiile reactiilor dintre hidroxid de sodiu si acid clorhidric, respectiv hidroxid de calciu si acid clorhidric.


2. Se dizolva 4 g de NaOH in 46 g de apa distilata. Calculati concentratia solutiei de soda caustica.





ms = md + mH2O

md = masa de substantă dizolvata (masa de dizolvat sau solvat)

ms = masa de soluție

c = concentrația procentuală

mH20 = masa de apă (solvent)

sau

c/100 = md/ms


Răspuns :

Răspuns:

1. NaOH+HCl=>NaCl+H2O

Ca(OH)2+2HCl=>CaCl2 +2H2O

2. md=4g

mH2O=46g

C=?

ms=md+mH2O=4+46=50

C=md×100/ms=4×100/50=8%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari