Răspuns :
Răspuns:
Constanta de echilibru, exprimată prin concentrațiile molare existente la momentul stabilirii echilibrului chimic, pentru reactanți și produși de reacție, Kc, are expresia matematică:
2SO₂(g) + O₂(g) ⇔ 2 SO₃ (g)
reactanți ....................produs de reacție
Kc = C² M SO₃ / C² M SO₂ . C M O₂
unde :
C M SO₃= concentrație molară SO₃, la echilibru chimic= 0,125 mol/L sau M
C M SO₂=concentrație molară SO₂, la echilibru chimic= 0,05 mol/L sau M
C M O₂=concentrație molară O₂, la echilibru chimic= 0,03 mol/L sau M
Introducem aceste valori în expresia matematică a lui Kc și calculăm rezultatul:
Kc = ( 0,125)²M²/ (0,05)²M². 0,03M =0,015625M²/0,0025.0,03 M³
Kc=208,33(33). M⁻³⁺² = 208,33 M⁻¹
R: 208, 33 M⁻¹
Verificați calculele, vă rog!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!