Răspuns :
metoda algebrica
Vs.finala = 50 mL = 0,05 L, C.f. = 0,5 M
V1 = ? L, C1 = 3 M
V2 = ?, C2 = 0,1 M
stim ca Cm = n/Vs
=> n1 = C1xV1 , n2 = C2xV2
=> n1 = 3V1 , n2 = 0,1V2
=> n.tot = n1+n2 = 3V1 + 0,1 V2
din Cm.fonal => n.tot = Cm.finalx Vs.tot
= 0,05x0,5 = 0,025 moli
=> 3V1 + 0,1V2 = 0,025
V1 + V2 = 0,05 => V1 = 0,05-V2
=> 3(0,05-V2) + 0,1V2 = 0,025
=> V2 = 0,125/2,9 = 0,043 L sol. 0,1 M
=> V1 = 0,05-0,043 = 0,007 L sol. 3 M
metoda grafica (aplicam regula dreptunghiului)
c1= 3 M--------------------------> 0,5-0,1= 0,4 parti volum sol. 3 M
c.final= 0,5 M
c2= 0,1 M----------------------> 3-0,5= 2,5 parti volum sol. 0,1 M
----------------------------------------
total parti volum = 0,4+2,5 = 2,9
2,9 parti volum .......... 0,4 p. sol. sol. 3M .......... 2,5 p. sol. 0,1 M
50 mL sol. finala ...... V1 .......................................... V2
= 7 mL = 43,1 mL
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!