👤

Un corp cu masa de 5kg si deplasează cu viteza de 20m/s,la înălțimea de 8 m.Sa se calculeze energia cinetica a corpului.​

Răspuns :

Răspuns:

energia cinetica= masa inmultita cu viteza la patrat, totul supra 2

energia cinetica= 5·2²/2=5·4/2=20/2=10J

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari