Răspuns :
Răspuns:
80 de km
Explicație pas cu pas:
fie t,cat timp a trecut de la plecarea sa pana la oprirea sa
el daca nu se oprea ajunge la destinatie dupa 38 de ore
t + 5h + [tex]\frac{304km - t*8km/h}{16km/h}[/tex] = 38h
t + 19h -t/2 = 33h
t/2 = 14h
t = 28h
biciclistul s-a oprit dupa 28h, deci acesta parcrsese deja 28h * 8km/h = 224km
asadar mai avea 80 de km pana la sosire
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!