Răspuns :
Răspuns:
Cât costă un kg de cartofi?
12:3=4 lei
Cât costă 5 kg de cartofi?
5×4=20 lei
1. Cât costa un kg de cartofi?
12:3=4 lei pe kg
2. Cât costa 5 kg de cartofi?
4x5=20 lei pe 5 kg de cartofi
R:20 lei
Sper ca te-am ajutat și sper sa fie corect!Sa ai parte numai de bucurii și Domnul sa fie cu tine!
12:3=4 lei pe kg
2. Cât costa 5 kg de cartofi?
4x5=20 lei pe 5 kg de cartofi
R:20 lei
Sper ca te-am ajutat și sper sa fie corect!Sa ai parte numai de bucurii și Domnul sa fie cu tine!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!