Răspuns :
Răspuns: CO2 MCO2=12+32=44g/mol C:O=1:2 raport atomic C:O 12:32=3:8 simplificare cu 4 44g......12gC........32gO 100g.....x...........y x=27,27%C y=72,73%O MCa[OH}2= 40+32+2=74g/mol Ca:O:H=1:2:2 Ca:o:H=40:32:2=20:16:1 simplificcu2 74G...........40gCa ........32gO...........2gH 100...........x................y..................z x=54,05%Ca y=43,24%O z=2,75% N2O5 M=14.2+5.16=108g/mol N:O=2:5 N:O=2.14:5.16=28:80=7:20 108g... 28gN..............80gO ..100..........x......................y x=25,92%N y=74,08%O N2O3 M=14.2=3.16=76g/mol N:O=2:3 N:O=28:48=7:12 simplific cu 4 76g...............28gN............48gO 100g............x................y x=36,84%N y=63,16%O H2O MH2O=18g/mol H;O=1:2 H:O=2:16=1:8 simplific cu 2 18g.......2gH.......16gO 100g.....x..........y x=11,11%H y=88,89%O H2O2 M=2+32=34G/mol H:O=2:2=1:1 H:O=2:32=1:16 34g......2gH...........32gO 100g........x..............y x=5,88%H y=94,12%O
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!