👤

Ma poate ajuta cineva cu această fișă
Va rog frumos!


Ma Poate Ajuta Cineva Cu Această Fișă Va Rog Frumos class=

Răspuns :

I.

1-procentuala

2-2

4/2 = 2 mol/L

3-20 g

md = mdxc%/100 = 200x10/100 = 20 g

4-180g

m.apa = ms-md = 200-20 = 180 g

5-6,022x10la24

1 mol H2O ...... 18g H2O ........ 6,022x10la23 molecule

                      180 g  ................ n = 6,022x10la24

II.

Cm = roxc%c10/miu, miu.HNO3 = 63 g/mol

= 1,53x63x10/63 = 15,3 mol/L

ro = ms/Vs => ms = roxVs = 1,53x4000

= 6120 g sol HNO3

md =msxc%/100 = 6120x63/100 = 3855,6 g HNO3 dizolvat

m.apa = ms-md = 6120-3855,2 = 2264,4 g apa

n moli = masa/miu = 3855,6/63 = 61,2 moli HNO3

1-b, 2-d, 3-d, 4-a, 5-b

III.

a)

ro = ms/Vs => ms1 = roxVs = 782,4x1,503 = 1176 g

md1 = ms1xc1%/100 = 1176x60/100 = 705,6 g H2SO4

md2 = ms2xc2%/100 = 2450x88/100 = 2156 g H2SO4

md.tot = md1+md2 = 2861,6 g

ms.tot = ms1+ms2 = 3626 g

c%.finala = 2861,6x100/3626 = 79% (aproximat)

Vs2 = ms2/ro2 = 2450/1,808 = 1355 cm3

Vs.tot = Vs1+Vs2 = 782,4+1355 = 2137,4 cm3 = 2,1374 L

Cm.final = md.tot/miuxVs.tot

= 2861,6/98x2,1374 = 13,7 M

b)

   md g      2861,6 g

2NaOH + H2SO4 --> Na2SO4 + 2H2O

2x40           98

=> md.NaOH = 2x40x2861,6/98 = 2336 g

=> ms = mdx100/c% = 2336x100/40 = 5840 g sol. NaOH

=> m.apa = ms-md = 5840-2336 = 3504 g apa

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari