Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a = pretul unui kg mere
Suma obtinuta din vanzarea merelor si perelor este 75a + 65(a + 2)
Daca a dat 2/5 din suma pe aspirator, iseamna ca a ramas cu 1 - 2/5 = 3/5 din suma
[75a + 65(a + 2)]*3/5 = 330
75a + 65(a + 2) = 330*5/3 = 550
75a + 65a + 130 = 550
140a = 550 - 130 = 420
a = 420 : 140 = 3 lei costa 1 kg mere
3 + 2 = 5 lei costa 1 kg de struguri