👤

Va rog mult - 30 p
O baterie este formata din 10 surse identice, caracterizate de t.e.m. E=12V si rezistenta interna r=1Ω legate in serie. Bateria se conecteaza la bornele unui rezistor de rezistenta R=10Ω. Cu cat este egala energia dezvoltata de rezistor intr-un minut ?


Răspuns :

[tex]t=1 min=60 s\\E_s=\sum\limits^n_{i=1} {E_i} \, \\r_s=\sum\limits^n_{i=1} {E_i} \, \\[/tex]

sursele sunt identice=>[tex]E_s=nE\\r_s=nr[/tex]

[tex]n=10\\E_s=nE=10*12=120V\\r_s=nr=10*1=10\Omega\\I=\frac{E_s}{R+r_s}=\frac{120}{10+10}= 6A\\W=RI^2t=10*6^2*60=21600 J[/tex]