👤

Cantitatea de dioxid de carbon in care se gasesc 39,6 g dioxid de carbon este a)0,3 moli Co2 b)0,6 moli Co2 c)0,9 moli Co2

Răspuns :

Răspuns:

c

Explicație:

39,6 g CO2

nr. moli

n =m : M

MCO2=12+2.16=44-----> 44g/moli

n = 39,6g : 44g/moli = 0,9 moli CO2

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari