Un punct Un acumulator auto are tensiunea electromotoare E = 14 V. El poate debita un curent electric I = 60 A într-o oră. Care este puterea electrică P instalată şi energia electrică Wp produsă de acumulator într-o oră? O P=840 W, Wp=840 J P=840 W. Wp=3024000 J P=40 W. Wp= 50400J Altele:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!