Răspuns :
Răspuns:
a.64g/mol,S:O=1:2,1:1
b)49,95%S 50,05%O
c)daca 64g.....32g O
192g....x =>x=96gO
Explicație:
a) M(SO2)=32+16*2=64g/mol
b) stim MSO2=64g/mol
MSO2=32+2*16=64g===>1mol=64g
deci în 64g SO2 se află 32g S și 32g O, în 100g SO2 se afla x și y ...
64gSO2...........32gS...........32gO
100gSO2..........xgS..............ygO
xgS=(32gS*100gSO2)/64gSO2=
=50%S
ygO=(32gO*100gSO2)64gSO2=
=50%O
c) dacă în 64gSO2 se află 32gO
atunci în 192gSO2 ........... z
=>z=(32gO*192gSO2)/64gSO2=
=96gO
b) stim MSO2=64g/mol
MSO2=32+2*16=64g===>1mol=64g
deci în 64g SO2 se află 32g S și 32g O, în 100g SO2 se afla x și y ...
64gSO2...........32gS...........32gO
100gSO2..........xgS..............ygO
xgS=(32gS*100gSO2)/64gSO2=
=50%S
ygO=(32gO*100gSO2)64gSO2=
=50%O
c) dacă în 64gSO2 se află 32gO
atunci în 192gSO2 ........... z
=>z=(32gO*192gSO2)/64gSO2=
=96gO
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!