Răspuns :
Vs1 = 400 cm3 = 0,4 L, Cm = 0,4 M
Vs2 = 0,8 L, Cm = 0,1 M
din Cm = niu/Vs
=> niu1 = Cm1xVs1 = 0,4x0,4 = 0,16 moli
=> niu2 = Cm2xVs2 = 0,8x0,1 = 0,08 moli
=> niu.tot = 0,16+0,08 = 0,24 moli HCl
0,24 moli m g
2HCl + CuSO4 --> CuCl2 + H2SO4
2 160
m = 0,24x160/2 = 19,2 g CuSO4 s-au consumat in reactie dupa amestecare
Vs.CuSO4 = 0,4 L = 400 cm3, ro = 1,2 g/cm3
stim ca ro = ms/Vs
=> ms = roxVs = 1,2x400 = 480 g sol CuSO4
din c% = mdx100/ms
=> md = msxc%/100 = 480x20/100 = 96 g CuSO4
=> 96-19,2 = 76,8 g CuSO4 au ramas in final
m.apa.din.sol.CuSO4 = 480-96 = 384 g
=> c%.finala = 76,8x100/(384+76,8)
= 16,67%
Cm.finala = md/miuxVs, miu.CuSO4 = 160 g/mol
Vs.tot = 0,4+0,8+0,384 =
=> Cm.finala = 76,8/160x1,584 = 0,3 M
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!