👤

Ce cantitate (in moli si grame) de NaOH se gaseste in 50 ml solutie 3M ?
urgeeeeeeenttt


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Vs= 50m l = 0,05 L NaOH

cm=3moli/L

n r. moli

masa de NaOH

cm = n : Vs

n = cm . Vs

n= 3moli/L  . 0,05L = 0,15  moli NaOH

m= n . M

m= 0,15 moli . 40 g/moli= 6 g NaOH

MNaOH= 23 +16 +1=40-------> 40g/moli