Răspuns :
Răspuns:
60 ron
Explicație pas cu pas:
5 kg.................................20 ron
15 kg...................................x=15×20/5=3×20=60 ron
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5 kg=20 lei
1 kg= 20:5=4
1 kg =4 lei
-
15 kg x4=60 lei ( costa 15 kg )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!