👤

Stie cineva?
3.In ce volum de solutie 2M se gasesc dizolvate 320g CUSO4?(Cu=64,S=32,O=16)
4.Calculeaza concentratia solutiei obtinuta prin dizolvarea a 6 moli de NaOH in 3 L solutie.
5.Calculeaza masa de CaCO3 dizolvata in 10 L solutie 4 M. ( Ca=40, C=12 , O=16)


Răspuns :

Răspuns:3]    M CuSo4=64+32+4.16=160g/mol                                                                        Nr.moli=m/M=320/160=2moli     se aplica concentratia molara                                                                      Cm=Nr.moli/V   V=Nr moli/Cm=2/2= 1L                                                                                      

4]  Cm=Nr.moli/V=6/3=2M                                                                                                             5]  Cm=Nr.moli/V     Nrmoli=Cm.V=4.10=40moli                                                                                     dar Nr.moli=m/M      m CaCO3=nrmoli.M =40 moli.100g/mol=4000g=4kg                                                                 MCaCO3=40+12+3.16=100g/mol

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari