👤

. În reacţia dintre 4 moli Cu şi acidul sulfuric concentrat, la cald, se obţin:
a) 4 moli SO 2 ; b) reacţia nu are loc; c) 4 moli H 2 O; d) 4 moli H 2 .


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Cu reactioneaza cu H2SO4 concentrat in trepte. Am scris ec. finala

4moli                                   xmoli   ymoli

Cu + 2H2SO4= CuSO4 + SO2  + 2H2O

1mol                                    1mol      2moli

x=4moli SO2

y= 4 . 2 : 1= 8 moli H2O