👤

Determinati presiunea a 5 moli N2 care ocupa un volum de 500p mL la 227° C
Dau coroana


Răspuns :

Răspuns:

niu=5mol  

V=0,5 L aici nu sunt sigura, pentru ca nu stiu ce ai scris ?

T=273+227=500

pV= niuRT

P= 5x0,082x500/0,5 atm=410 atm-

Explicație: