👤

O persoană are frecvența cardiacă de 80 bătăi/minut.Știind că volumul sistolic este de 75 ml,stabiliți valoarea debitului cardiac al acestei persoane.


Răspuns :

Debitul cardiac=frecventa x volumul sistolic.
Dc=80 x 75=6000ml/min=6l/min
Bafta!