👤

Pretul unui produs este de 900 lei . Aflati cu cat la suta trb sa se efectueze o scumpire astfel ca prțul produsului sa fie de 1080lei.



Răspuns :

Răspuns:

5%

Explicație pas cu pas:

1080-900=180

900÷180=5%

R:5%

1080-900=180(lei)

180:2=90(%)

R:90%

Sper ca Tea-m ajutat!