Va rog dau puncte și coron@ Un consumator electric cu rezistența R=20 ohm este alimentat de două generatoare identice de t.e.m. E=22V și rezistența interna r=1 ohm, legate în serie A) ) Calculați puterea totală a generatorului echivalent. B) Calculați energia dispata timp de un minut pe rezistența interna a unei surse C) Calculați puterea electrica disipată pe consumatorul din circuit. D) Determinați randamentul circuitului electric.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!