👤

7kg caise costa 42lei.Cite kg de caise costa 54lei?​

Răspuns :

42:7=6 lei ( costă 1 kg de caise )

54:6=9 kg caise ( costă 54 lei )

Răspuns:

7 kg caise.......................................... 42lei

x kg caise.......................................... 54 lei

______________________________

x= (7×54)/42

x= 378 / 42

x= 9

Raspuns : 54 lei costa 9 kg de caise

Explicație pas cu pas: