Răspuns :
720 g m g V L
C6H12O6 --fermentatie--> 2C2H5OH + 2CO2
180 2x46 2x22,4
=> m = 720x4x46/180 = 736 g etanol obtinut la 100% ..... dar la 80% cat s-ar fi obtinut
100% ......................... 736 g alcool
80% ............................ n = 588,8 g etanol
588,8/46 = 12,8 moli etanol obtinut
=> V = 720x2x22,4/180 = 179,2 L CO2 la 100%... dar la 80% cat s-ar fi obtinut..?
100% .................... 179,2 L CO2
80% ...................... v = 143,36 L CO2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!