👤

Se știe că 6 pensule costă cu 6 lei mai mult decât 4 pensule . Câte pensule se pot cumpăra cu 300 lei ?
(Metoda comparației)​


Răspuns :

Răspuns:

6-4=2

6:2=3 lei (costa 1 pensula)

300:3=100(pensule se pot cumpara)

Explicație pas cu pas:

Pentru verificare: 6*3=18

4*3=12

18-12=6(cu 6lei mai scump costa 6 pensule decit 4).

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari