Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
VCl2= 50L
5% imp.-----> deci puritatea este 95 % ( 100- 15=95)
r. cu H2
masa de HCl obt.
-se afla nr. de moli de clor din 50 L
n= 50L : 22,4L/moli=2,23 moli Cl2
-se afla masa de clor din 2,23 moli
m= n . M
m= 2,23moli . 71g/moli=158,33 g Cl (mi )
-se afla masa pura de clor
mp= p . mi : 100
mp= 95 . 158,33 : 100=150,41g clor pur
150,41g xg
Cl2 + H2 = 2HCl
71g 73g
x= 150,41 . 73 : 71=154,64 g HCl
n= 154,64 g: 36,5g/moli=4,24 moli HCl
MCl2=2.35,5=71 ----> 71g/moli
MHCl= 1+35.5=36,5-----> 36 ,5g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!