Imi trebuie urgent ex 46, 47 făcute !!!!

Răspuns:
V a=150 km/h
Explicație pas cu pas:
(V a - V p)* 0,3 min =100 m
0,3 min=0,3/60h=0,005 h
100m=0,1 km
(Va-100)*0,005=0,1
Va*0,005-0,5=0,1
Va*0,005=0,1+0,5=0,6
Va=0,6/0,005
Va=150 km/h
Problema urmatoare in atasament