👤

Un rezistor de rezistenţă electrică R = 18Ω este cuplat la bornele unui generator. Tensiunea
electromotoare a generatorului şi rezistenţa sa internă au valorile E = 30 V, respectiv r = 2Ω. Energia
consumată de rezistorul R în intervalul de timp Δt = 2minute este egală cu:
a. 405 J           b.1620 J       c. 3240 J       d. 4860 J       ​


Răspuns :

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari