👤

determinati concentratia procentuala a unui kg de solutie de sulfat de cupru obtinuta prin dizolvarea a 50gCuSo4*5H2O
ma ajutati va roggg!!!


Răspuns :

Răspuns:

MCuSO4.5H20= (160gCuSO4 +5X18gH2O)/mol= 250g/mol

concentratia procentuala a unei solutii se exprima prin masa de sare anhidra continuta in 100g solutie!

calculez masa de sare anhidra ce  se gaseste in 50g piatra vanata

250g piatra vanata..........160g sare anhidra(CuSo4)

50g....................................x=m=32g

c= mdx100/ms,     unde md= 32g

                                        ms=1000g

c= 32x100/1000=3,2%

Explicație: