👤

Masa de sare necesara pentru a prepara 200g soluție de concentrație 4,5% este?

Răspuns :

Răspuns:

ms=200g

c=4,5%

c

Explicație:

c=mdx100/ms     md= msxc/100= 200x4,5/100g=9g sare

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari