Răspuns :
Salut.
7kg banane + 2kg portocale = 66 lei
5kg banane + 3kg portocale = 55 lei
- Înmulțim primul rând cu 3 și al doilea rând cu 2.
21kg banane + 6kg portocale = 198 lei
10kg banane + 6kg portocale = 110 lei
- Scădem al doilea rând din primul rând.
11kg banane = 88 lei
1kg banane = 88 lei ÷ 11
1kg banane [tex]\boxed{=8}[/tex] lei
5kg banane = 5 × 8 = 40 lei
3kg portocale = 55 - 40 = 15 lei
1kg portocale = 15 ÷ 3
1kg portocale [tex]\boxed{=5}[/tex] lei
- Lumberjack25
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!