👤

1. Daca un kg de mere costa 3,5 lei, atunci 5,5 kg costa.....
2. Doua kg de mere si trei kg de pere costa 25,5 lei iar doua kg de mere si patru kg de pere costa 31 lei. Aflati costul unui kg de pere.


Răspuns :

Răspuns:

1 kg------- 3,5 lei

5,5 kg------ x

x=3,5x5,5=19,25 lei

3 kg mere+3 kg pere=25,5 lei  / x 2

2 kg mere +4kg pere=31 lei  / x3

----------------------------------------------------

6kg m+6 kg p=51 lei

6kg m+12 kg p=93 lei

---------------------------

             6 kg p=42

pere=7 lei

3 kg m+3x7=25,5 lei

3kg m+21=25,5

3m=25,5=21

3m=4,5

mere=1,5 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari