Răspuns :
ms1 = 40 kg, c1% = 80%
ms2 = 60 kg, c2% = 12%
stim ca c% = mdx100/ms
=> md1 = ms1xc1%/100
= 40x80/100 = 32 kg
=> md1 = ms2xc2%/100
= 60x12/100 = 7,2 kg
=> md.tot = md1+md2 = 32+7,2 = 39,2 kg
ms.tot = ms1+ms2 = 40+60 = 100 kg
=> c%.final = md.totx100/ms.tot
= 39,2x100/100 = 39,2%
Ajunge astfel fabricantul la solutia de concentratie 60%? Ce trebuie sa faca pentru a obtine solutia necesara fabricarii sucului?
NU,
pentru a ajungela c% = 60% trebuie ca solutia obtinuta sa o fiarba si sa evapore o cantitate de apa pentru ca solutia sa se concentreze
ms1 = 100 kg, c%.obtinut = 39,2%
ms.final = ? kg, c%.final = 60%
stima ms = md + m.apa
=> ms.final = 100 - a, a = masa de apa evaporata
=> 60% = 39,2x100/(100-a)
=> 60(100-a) = 3920
=> a = 2080/60 = 34,67 kg apa evaporata
=> ms.final = 100 - 34,67 = 65,33 kg
facem proba
ms = 65,33 kg , md = 39,2 kg
=> c% = 39,2x100/65,33 = 60%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!