👤

Ce concentratie procentuala va avea solutia de hidroxid de sodiu , daca in 500 g apa se dizolva 2 moli de hidroxid de sodiu?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

mapa=500g

md=5moli NaOH

c

-se afla masa de NaOH  din 2moli NaOH

n= m : M

m= n . M

MNaOH= 23 +16 +1 = 40 --------> 40g/moli

m= 2moli. 40g/moli= 80g NaOH

-se afla   ms  sol. de NaOH

ms= md + mapa

ms= 80 + 500=580 g sol. NaOH

- se afla  concentratia sol. de NaOH

c= md . 100 : ms

c= 80 .100 : 580=13,79 %

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari