👤

1. Se amestecă 500cm3 soluţie H2SO4 0,5M su 500g apă. Se cere molaritatea soluţiei finale.

2. Câte grame de NaCl şi apă trebuie să se ia pentru a obţine 300g de soluţie 10%?
Va rog dau coroana si 20 de puncte​


Răspuns :

1. 500cm cubi=0,5 dm cubi= 0,5 litri => sunt 0,5*0,5=0,25 moli h2so4

CM solutie finala=[tex]\frac{0,25}{0,5+0,5} =0,25M[/tex]

2. 300 grame de solutie 10% => md=30g=masa de NaCl

ms=300 => mapa+mnacl=300 deci mapa=300-30=270g