Răspuns :
3. C2H2+H2O=>C2H4O
560l c2h2 => ms c2h2=560*26/22,4=650g
md=ms*80/100=ms*4/5=130*4=520g c2h2
moli c2h2=520/26=20moli
deci avem tot 20 de moli de etanal=> masa etanal=20*(24+4+16)=20*44=880g
4. TI-AM ATASAT
5. avem 64 grame de naftalina, deci 64/128=0,5 moli
ar trebui sa fi obtinut tot 0,5 moli de cloronaftalina, dar avem randament <100%
randamentul=moli practic/moli teoretic=0,45/0,5=45/50=90/100 => randamentul e de 90%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!