Răspuns :
sper sa nu interpretez gresit.... insa putem considera ca unitatea de ml/l = % volume
0,1 ml/l:
0,1 ml ............................ 1000 ml
n ..................................... 100 ml
= 100x0,1/1000 = 0,01%
=> 0,1 ml/l = 0,01%
0,2 ml/l = 0,02%
Vs = 200 ml, c%.volume = 0,01%
c%.volume = Vdx100/Vs
=> Vd1 = c%1xVs1/100 = 0,01x200/100 = 0,02 ml
=> Vd2 = c%2xVs2/100 = 0,01x400/100 = 0,04 ml
=> Vd.tot = 0,06 ml HCl
Vs.tot = Vs1+Vs2+V.apa = 200+400+400 = 1000 ml
=> c%.final = 0,06x100/1000 = 0,006%
=> 0,06 ml/l
=> [HCl] = 6x10la-2 ml/l
HCl este un acid tre si va disocia complet...
=> HCl + H2O --> H3O+ + Cl-
=> [H3O+] = [HCl] = 0,06 ml/l
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!