Răspuns :
Răspuns:m Na2CO3 pur=200.15,2/100=30,4g Na2CO3+2HNO3=2NaNO3+CO2+H2O M Na2CO3=23.2+12+3.16=106g/mol MHNO3=1+14+3.16=63g/mol la 106g Na2CO3..................2.63g HNO3.................22,4LCO2 30,4g.......................................x..................................y x=30,4.2.63/106=36,135g HNO3 =md masa dizolvata C%=md.100/ms ms=md.100/C%=36,135.100/12,6=286,79g solutieHNO3 y=30,4.22,4/106=6,36LCO2
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!