Răspuns :
reactia: OH
I
H2C=C-CH3 + H2O --H+--> H3C-C-CH3
I I
CH3 CH3
cele 200 g alcool s-au obtinut la 90%..... dar la 100% cat s-ar fi obtinut...?
90% .........................200 g alcool
100% ......................... m = 222,22 g alcool
n g 222,22 g
C4H8 + H2O --> C4H9OH
56 74
=> n = 56x222,22/74 = 168,17 g izobutena introdusa
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!