Răspuns :
Răspuns: Varianta de rezolvare, pleacă de la numărul lui Avogadro:
1 mol de substanță la 0 grade C ți 1 atm conține 6,023.10²³ atomi, molecule,etc.
Nu se confundă numărul de atomi cu atom gram de element chimic:
1 atom gram element chimic= masa de element chimic (g)/masa atomică,A,g
a) masa de HCl, X, g cu 12,044.10²⁵ atomi de Cl=?
1 mol HCl = M HCl =masa moleculară, g
M HCl = A H + A Cl =1+35,5 =36,5 g
Regula de trei simplă:
dacă 1 mol HCl=36,5 g...............conține 1.6,023.10²³ atomi Cl( = nr atomiH)
atunci X g HCl...................conțin 12,044.10²⁵ atomi de Cl
X = 36,5.12,044.10²⁵ / 6,023.10²³) = .72,98 .10²⁵⁻²³=72,98.10² g=7298,78 g
R: 7298,78 g HCl
b) 4,9 g de H₂SO₄ au un număr total de atomi= ?
Numărul total de atomi din H₂SO₄ se referă la suma numărului de atomi componenți: H, S,O
Din regula de trei simplă cu N A (vezi pct a), rezultă formula de calcul, pentru un atom X, din H₂SO₄;
nr atomi element X = m (g) H₂SO₄. nr atom X.6,023.10²³/M H₂SO₄
unde:
m=masa de H₂SO₄=4,9 g
M = masa moleculară H₂SO₄
M H₂SO₄= 2.AH + A S +4 .A O =98 g
Rezultă:
nr atomi H = 4,9.2.6,023.10²³/98 =0,6023.10²³ atomi H
nr. atomi S = 4,9.1.6,023.10²³ / 98=0,30115 .10²³ atomi S
nr. atomi O = 4,9.4.6,023.10²³/98=1,2046 .10²³ atomi O
Suma atomilor = 10²³ ( 0,6023+0,30115 + 1,2046)= 2,108 .10²³
R: 2,108.10²³
Verificați, calculele, vă rog!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!