Răspuns:
În ziua a treia automobilul a parcurs 40 km
Explicație pas cu pas:
distanța = 1200 km
2/3 din 1200 = 1200 : 3 x 2 = 400 x 2 = 800 km
30% din 1200 = 1200 x 30 : 100 = 36000 : 100 = 360 km
( din distanța totală scădem distanța parcursă în primele două zile )
1200 - (800 + 360 ) = 1200 - 1160 = 40 km