Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
196g H2SO4
masa Zn
masa ZnSO4
xg 196g yg
Zn + H2SO4= ZnSO4 + H2
65g 98g 161g
-se afla masa de Zn care reactioneaza
x= 196.65 : 98=130 g Zn
-se afla nr. de moli Zn
n= m : M
n= 130g : 65g/moli= 2 moli Zn
- se afla masa si nr. de moli de ZnSO4
y=196 . 161 : 98=322 g ZnSO4
n= 322g : 161g/moli=2 moli ZnSO4
M H2SO4=2+32+4.16=98-------> 98g/moli
M ZnSO4= 65 + 32 + 4.16=161------> 161g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!