Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
ms H2SO4= 500g
c=40%
m CuCO3
masele de prod. de reactie
- se afla md sol. de H2SO4
md= c . ms : 100
md=40 . 500 : 100=200 g H2SO4
xg 200g yg zg wg
CuCO3 + H2SO4= CuSO4 + CO2 +H2O
124g 98g 160g 44g 18g
x= 124 .200 : 98=253,06 g CuCO3
n= 253,06g : 124g/moli=2,04 moli CuCO3
y=200 .160 : 98=326,53 g CuSO4
n= 326,53 g : 160g/moli= 2,04 moliCuSO4
Z= 200.44 : 98=89,8 g CO2
n=89,8g : 44g/moli=2,04 moli CO2
w= 200 . 18 : 98=36,73 g H2O
n=36,73g : 18g/moli=2,04 moli H2O
calculeaza singur masele moleculare ale subst. dupa model
M CuCO3= 64 + 12 +3.16=124-----> 124g/moli
M H2SO4=
M CuSO4=
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!