Răspuns :
Răspuns:CO2 VA REACTIONA CU HIDROXIDUL DE BARIU Ba[OH]2+CO2=BaCO3+H2O MBa[OH]2=137+34=171g/mol MBaCO3=137+12+48=197g/mol 171gBa[OH]2....................197g BaCO3 17,1g...............................x x=19,7g BacO3 care vor reactiona cu acidul acetic masa 17,1g am aflat-0 din c%=md.100/ms md Ba[OH]2=200.8,55/100=17,1g BaCO3+2CH3-COOH=[CH3-COO]2Ba +CO2 +H2o
la 197gBaCO3............22,4LCO2 ...........2.60g acid acetic 19,7g...............xLCO2 .... yg acid acetic
Explicație: x=19,7.22,4/197=2,24LCO2 y=19,7.2.60/197=12g CH3-COOH MCH3-COOH=60g/mol
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!