Mg+H2SO4->MgSO4+H2 c=(md/ms)•100 15=(md/150)•100 md=15•15/10=22,5g MgSO4 Apoi afli cantitatea de Mg Din reacție vine ca x=22,5•24/120=4,5g Mg Dar este 10% impur p=(mp/mi)•100 p=100-10=90% 90=mp/4,5•100 mp=4,05 grame magneziu pur Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!