Răspuns: ZnO+2NaOH=Zn[OH]2+Na2O Zn[OH]2+2NaOH=Na2[Zn{OH}4] M ZnO=65+16=81g/mol M Na2[Zn{OH}4]=23.2+65+16.4+4=179g/mol regula de 3 simpla 81g Zn..........179g produs rezultat tetrahidroxo-zincat de Na 4,05g...........x x=8,95g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!