La bornele unui generator cu t.e.m E=18V si rezistența interna r=2ohm se conectează un consumator cu rezistenta R=10 ohm Sa se determine: a)intensitatea curentului din circuit b) randamentul circuitului c)puterea dezvoltată de generata si outerea existenta
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!