Răspuns :
avem a moli din Zn(NO3)2 si a moli Pb(NO3)2
miu.Zn(NO3)2 = 189 g/mol
miu.Pb(NO3)2 = 331 g/mol
=>
189a + 331a = 32,5 g => a = 0,0625 moli
=>
189a = 11,813 g Zn(NO3)2
331a = 20,688 g Pb(NO3)2
in reactie cu KOH au intrat doar 40% din amestecul initial:
11,831x0,4 = 4,732 g Zn(NO3)2
20,688x0,4 = 8,275 g Pb(NO3)2
in reactie cu NaNH2 au intrat doar 60% din amestecul initial:
11,831x0,6 = 7,1 g Zn(NO3)2
20,688x0,6 = 12,413 g Pb(NO3)2
a)
Zn(NO3)2 + 2KOH --> Zn(OH)2 + 2KNO3
Zn(OH)2 + 2KOH --> K2[Zn(OH)4]
Pb(NO3)2 + 2KOH --> Pb(OH)2 + 2KNO3
Pb(OH)2 + 2KOH --> K2[Pb(OH)4]
Zn(No3)2 + 2NH3 + 2H2O --> Zn(OH)2 + 2NH4NO3
3Zn(OH2 + 3NaH2 --> Zn3N2 + 3NaOH + NH3
Pb(NO3)2 + 2NH3 + 2H2O --> Pb(OH)2 + 2NH4NO3
3Pb(OH2 + 3NaH2 --> Pb3N2 + 3NaOH + NH3
b)
4,732 g
Zn(NO3)2 + 2KOH --> Zn(OH)2 + 2KNO3
189 m1 g
Zn(OH)2 + 2KOH --> K2[Zn(OH)4]
211
=> m1 = 5,283 g K2[Zn(OH)4]
8,275 g
Pb(NO3)2 + 2KOH --> Pb(OH)2 + 2KNO3
331 m2 g
Pb(OH)2 + 2KOH --> K2[Pb(OH)4]
319
=> m2 = 7,975 g K2[Pb(OH)4]
7,1 g
Zn(NO3)2 + 2NH3 + 2H2O --> Zn(OH)2 + 2NH4NO3 /x3
189x3 m3 g
3Zn(OH2 + 3NaH2 --> Zn3N2 + 3NaOH + NH3
223
=> m3 = 2,79 g Zn3N2
12,413 g
Pb(NO3)2 + 2NH3 + 2H2O --> Pb(OH)2 + 2NH4NO3 /x3
331x3 m4 g
3Pb(OH2 + 3NaH2 --> Pb3N2 + 3NaOH + NH3
649
=> m4 = 8,11 g Pb3N2
ti-am calculat doar produsii reprezentativi ai reactiilor....
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!